مجموعه نرم افزارهای آفیس

نرم افزار آفیس

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده که نرم افزار های آفیس کدامند و هر کدام چه ویژگی هایی دارند. باید بدانید که مجموعه نرم افزار های آفیس که اکنون تقریبا در تمامی رایانه های جهان که از ویندوز استفاده می کنند وجود دارد و ما در این مقاله اقدام به معرفی برنامه های office می کنیم.

قبل از هر چیزی باید بدانید که نرم افزار های مجموعه آفیس که از سوی مایکروسافت ارائه می شوند. تنها به ورد و اکسل و همچنین پاورپوینت محدود نشده و گستره بیشتری دارند لذا ما در این مقاله اقدام به معرفی تمامی نرم افزار های آفیس می کنیم. از جمله نرم افزار هایی که در یک پک نرم افزار office وجود دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ورد (Word)
 • اکسل (Excel)
 • پاورپوینت (PowerPoint)
 • اکسس (Access database)
 • وان نوت (One note)
 • پابلیشر (Publisher)
 • اوت لوک (Outlook)
 • مایکروسافت پروژه (Project)
 • Info Path
 • SharePoint
 • Visio

قبل از شروع معرفی باید بدانید که مجتمع آموزشی رضوی دوره های آموزشی برخی نرم افزار های آفیس را که زیر مجموعه ICDL می باشد برگزار میکند. این دوره های به صورت حضوری در کلاس های خصوصی، و گروهی برگزار می شود. با شرکت در این دوره و اخذ مدرک ICDL به راحتی جذب شرکت ها با سمت کارمند اداری می شوید.پس از گزراندن این دوره و شرکت در آزمون  به شما مدرک ICDL از فنی و حرفه ای دارای کد استاندارد اعطا می گردد.

مایکروسافت ورد WORD

شاید معروف ترین نرم افزار مجموعه آفیس نرم افزار ورد باشد. تقریبا تمامی افراد این نرم افزار را می شناسند و با کارایی های آن به خوبی آشنایی دارند. با این حال باید بدانید که این نرم افزار بسیار ضروری می باشد و در حالی که ظاهری ساده و مخاطب پسند می باشد، قابلیت های پیشرفته و نهان بسیار زیادی را دارد که خیلی از افراد از کارایی و وجود آن ها بی خبر هستند.

قطعا نرم افزار مایکروسافت آفیس بهترین و قوی ترین نرم افزار سند نگار برای تایپ می باشد. یادیگری این نرم افزار حداقل در سطح معمولی یکی از ضروریات برای هر فرد می باشد. نرم افزار مایکروسافت یکی از مهارت ها برای یادگیری مباحث ICDL یا مهارت های عمومی کامپوتر می باشد.

نرم افزار ورد که از سال 1983 برای سیستم عامل misdoes معرفی شد اکنون برای دو سیستم عامل ویندوز و مک قابل نصب می باشد. همچنین این نرم افزار توانایی گرفتن غلط های املائی، ترجمه متن و استفاده از تصاویر و اسناد دیگر بین متون را دارد. همچنین می توانید سایز نوشته ها و رنگ نوشته ها را تغییر دهید.

باید بدانید که تمامی نامه های رسمی با ورد تایپ می شوند. شما می توانید پس از تاپ اقدام به چاپ کردن آن نمایید یا این که خروجی صفحات وب ، HTML  و یا به صورت یک کتاب با فرمت PDF در بیاورید.

مایکروسافت اکسل EXCEL

نرم افزار اکسل یا صفحه گسترده Spread Sheet نرم افزاری محبوب و مورد استفاده در تمامی ادارات، مدرسه ها و همچنین دانشگاه ها می باشد.

باید بدانید که این نرم افزار قابلیت های بسیار ویژه ای دارد و یک نرم افزار معمولی نیست. اغلب شرکت های برای محاسبات حسابداری خود از این نرم افزار استفاده می کنند. نرم افزار مایکروسافت اکسل با در اختیار داشتن امکانات به صورت پویا می تواند اقدام به مدیریت یک مرکز یا اداره را داشته باشد.

برای مثال شما در یک فروشگاه می توانید با درج اطلاعات فروش خود در روز های هفته اقدام به دریافت یک نمودار از نرم افزار اکسل کنید و ببینید که هر روز چه قدر درآمد دارید و حتی می توانید اقدام به تغییر بازه زمانی آن نیز کنید.

به طور کلی  یک نرم افزار تخصصی برای انجام محاسبات و امور حسابداری است که می تواند تا حد زیادی شما را از حل مسائل و فرمول های ریاضی بی نیاز کند.

مایکروسافت پاورپوینت  POWER POINT

نرم افزار پاورپوینت یکی دیگر از نرم افزار های فوق العاده مجموعه آفیس می باشد، که بسیاری از دانشجویان به علت کارایی آن با آن آشنایی دارند. این نرم افزار یک نرم افزار اسلاید نگار می باشد که قابلیت های زیادی را برای این کار دارد. به طور مثال شما می توانید اقدام به ساختن انواع اسلاید های مختلف به همراه درج انواع متون، تصویر، فیلم، موسیقی و انیمیشن های مختلف و انواع نمودار نمایید. از دیگر کارایی های آن می توان به ایجاد ارتباط به دیگر نرم افزار های آفیس مانند ورد اشاره کرد. شما از این نرم افزار می توانید برای ارائه پایان نامه ها و مدیریت انواع سخنرانی ها نمایید.

در صورتی که تمایل به یادگیری تمامی قابلیت های نرم افزار پاورپوینت را دارید، می توانید در دوره های آموزشی مجتع آموزشی رضوی شرکت نمایید تا به صورت کامل به این نرم افزار مسلط شوید.

مایکروسافت اکسس ACCESS

نرم افزار اکسس در واقع یک دیتابیس بسیار ساده می باشد. اگر شما هم اهل ذخیره سازی اطلاعات به صورت منظم و ایمن هستید این نرم افزار کمک زیادی به شما می کند. بر خلاف دیگر دیتابیس های مانند sql server یا oracle مایکروسافت اکسس بسیار ساده می باشد، تا جایی که اگر وارد آن شوید می توانید کارهای جالبی را انجام دهید. شما با این نرم افزار می توانید اطلاعات را ذخیره نموده و یا آن را ویرایش کنید.

تفاوت اصلی اکسس با اکسل برای کاربران عادی در واقع این می باشد، که درواقع اکسل برای ذخیره سازی و انجام محاسبات روی دیتا ها می باشد. در صورتی که اکسس تنها یک پایگاه داده و برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت قابل فهم سازمان یافته است.

مایکروسافت وان نوت ONE NOTE

نرم افزار مایکروسافت وان نوت one note در واقع یک نرم افزار مدیریت پروژه و مدیریت دیتا های شخصی می باشد. در برخی از شرکت ها به صورتی استفاده می شود که مدیر کارهای روزمره را به صورت روزانه یا هفتگی برای کارمندان خود می نویسند. علاوه بر آن افراد معمولی نیز می توانند به صورت ایمن اقدام به ذخیره سازی اطلاعات شخصی خود مانند شماره حساب ها، فعالیت های روزانه و… خود کنند. این نرم افزار بر خلاف دیگر نرم افزار های مجموعه آفیس رایگان می باشد و به صورت مجزا از این بسته نرم افزاری قابل دانلود می باشد.

باید بدانید که نرم افزار one note در واقع نرم افزار to do می باشد که بیشتر برای برنامه ریزی شخصی کاربرد دارد. از دیگر قابلیت های این نرم افزار محدود نبودن به سیستم ویندوز می باشد. شما می توانید با ساخت یک اکانت مایکروسافت هرجا و در هر مکان به صورت آنلاین به برنامه های شخصی خود دسترسی داشته باشید.

این نرم افزار به حدی ساده است که یا یکبار وارد شدن به آن می توانید تا حد زیادی یا حتی کاملا به آن مسلط شوید.

مایکروسافت پابلیشر PUBLISHER

نرم افزار مایکروسافت پابلیشر publisher در واقع  نرم افزاری کاربردی برای حوزه چاپ و نشر می باشد و افراد معمولا از آن برای ساخت پوستر، جلد دفاتر و بروشور ها و حتی طراحی کتاب استفاده می کنند. این نرم افزار تا حد زیادی شبیه به نرم افزار ورد می باشد، با این تفاوت که به صورت اختصاصی برای امور چاپ تهیه گردیده است.

مایکروسافت اوت لوک OUT LOOK

از این برنامه برای دریافت و ارسال نامه های الکترونیکی استفاده می شود. البته نباید دیگر قابلیت های این نرم افزار نظیر تقویم و دفترچه یادداشت را فراموش کرد. معنی outlook به فارسی به معنای چشم انداز است. اوت لوک که به طور کلی در دو نسخه ساخته و عرضه شده ، امروزه کاربرد بسیاری برای کاربرانی که دائما از ایمیل، تقویم و یادآور ها استفاده می کنند؛ دارد.

نسخه ی اولیه این نرم افزار با ویندوز نصب می شود. اما نسخه ی کامل تر در پکیج های آفیس قرار گرفته و به شما در مدیریت و طبقه بندی اطلاعات شخصی تان کمک می کند.

مایکروسافت PROJECT

همانطور که از نام این نرم افزار پیداست برای مدیریت پروژه به صورت حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد. تمامی بخش ها و روند تکمیل پروژه  را مشخص کرده، افرادی که روی این پروژه کار میکنند، می دانند که هر فرد هر روز باید چه بخش هایی را تکمیل کند. این نرم افزار با ارائه زمان پایان پروژه به شما یک نقشه می دهد تا در نهایت  شما یک تصویر از اینکه الان در چه بخش و مرحله ای هستید می دهد. متاسفانه این نرم افزار با قابلیت های ویژه خود چندان در ایران محبوبیت بالای ندارد.

مایکروسافت INFO PATH

نرم افزار info path در واقع یک نرم افزار برای ساخت فرم های الکترونیک برای دریافت اطلاعات و ذخیره سازی آن به روش های مختلف می باشد. باید بدانید که این نرم افزار با بسته نرم افزار های office نصب نمی شود و به عنوان یک برنامه جانبی دانلود و نصب می گردد. البته در نسخه های جدید نرم افزار office نیز این نرم افزار وجود دارد. این نرم افزار امکان ارتباط با دیتابیس اکسس را دارد.

مایکروسافت SHARE POINT

نرم افزار شیر پوینت این امکان را برای شما فراهم می کند که به طور مثال در یک سازمان بتوانید به راحتی اقدام به اشتراک گذاری انواع فایل ها و ویرایش آن ها در بستر وب نمایید. علاوه بر آن این امکان را به شما می دهد که در هر زمان و با هر دستگاهی بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. این نرم افزار مانند نرم افزار drive گوگل می باشد.

مایکروسافت VISIO

نرم افزار visio یک ابزار تخصصی برای مهندسین و معمار ها و همچنین طراحان سازه می باشد. این ابزار به شما این امکان را می دهد، که بتوانید اقدام به طراحی جزئیات مختلف یک سازه را نمایید و آن را به صورت فلوچارت و یا نمودار در آورید.

در صورتی که تمایل به یادگیری مهارت های فوق دارید می توانید در دوره های آموزشی مجتع آموزشی رضوی شرکت نمایید تا به صورت کامل به این نرم افزارها  مسلط شوید.

 

اشتراک گذاری:

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

سبد خرید